O projekcie
Strzeleckie Centrum Obsługi Biznesu „SCOB” Marcin Rękawek w Strzelcach Opolskich w partnerstwie ze Specjalistycznym Niepublicznym Ginekologiczno-Położniczym Zakładem Opieki Zdrowotnej „Femina”s.c. J. Rękawek, J. Ulfik oraz Gminą Krapkowice rozpoczęło realizację Projektu współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego i Budżetu Państwa w ramach Osi Priorytetowej VIII Integracja społeczna Działanie 8.1 „Dostęp do wysokiej jakości usług zdrowotnych i społecznych” w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Opolskiego na lata 2014-2020 (RPO WO 2014-2020).
„Zdrowa Matka i Dziecko – z szansą na lepsze jutro!”
Celem Projektu jest zwiększenie dostępu do wysokiej jakości usług zdrowotnych dla kobiet w ciąży i małych dzieci, a tym samym danie im szansy na bezpieczny przebieg ciąży, poród bez powikłań oraz wydłużenie i poprawę jakości życia ich dziecka, życia w jak największej sprawności bez chorób wrodzonych lub wywołanych pneumokokami – także w życiu dorosłym (do późnej starości).
Dostęp do wysokiej jakości usług zdrowotnych w zakresie opieki nad kobietą w ciąży i małym dzieckiem oraz szeroko rozumiana edukacja, mają na celu zachęcić młodych rodziców do wcześniejszego podejmowania decyzji o powiększeniu rodziny – co może odwrócić niekorzystne statystyki demograficzne naszego regionu i wpłynąć na bezpieczny przebieg ciąży w pierwszym jej etapie oraz rozwój dziecka w pierwszych dwóch latach jego życia.
Wartość Projektu: 1 999 560,00 zł
Dofinansowanie Projektu z UE: 1 888 460,00 zł
Okres realizacji Projektu: od 1 maj 2017r. do 30 kwietnia 2019r.
W projekcie przewidziano:
- nieinwazyjne badania prenatalne dla 1335 matek poniżej 35 r. życia do 20 tyg. ciąży, z których 100. zostanie objęte dodatkowo mobilną opieką okołoporodową w ramach szkoły rodzenia oraz usługami poradni laktacyjnej.
- szczepienia przeciwko pneumokokom dla maksymalnie 200 dzieci w wieku od 6 tyg. do 2 lat (97 K/ 103 M), z których 50 zostanie dodatkowo przebadanych psychomotorycznie, a 3. udzielony zostanie mobilny instruktaż rehabilitacji w warunkach domowych – w ramach niwelowania nieprawidłowości rozwoju dziecka do lat 2.
- szkolenia dla personelu medycznego (20. osób).
Do kogo jest skierowany Projekt: Projekt jest skierowany zarówno dla kobiet poniżej 35 r.ż. do 20 tyg. ciąży oraz dzieci do lat 2. oraz personelu medycznego, mieszkających w rozumieniu Kodeksu Cywilnego i/lub pracujących i/lub uczących się na terenie czterech powiatów województwa opolskiego tj.:
a) powiat strzelecki
b) powiat kędzierzyńsko – kozielski
c) powiat krapkowicki
d) powiat głubczycki
Udział w Projekcie jest bezpłatny!
-
DZIAŁANIA INFORMACYJNO-EDUKACYJNE (DiE), których głównym zadaniem będzie dotarcie i rozpowszechnienie informacji o projekcie i jego działaniach wśród:
1) grup docelowych objętych poszczególnymi działaniami;
2) pracowników OPS/PCPR;
3) rodziców oczekujących na dziecko lub wychowujących dziecko do lat 2.;
4) ogółu mieszkańców południowego regionu woj. opolskiego, obejmujące powiaty: strzelecki, kędzierzyńsko-kozielski, głubczycki oraz krapkowicki..Głównym celem prowadzonych Działań Informacyjno-Edukacyjnych będzie promocja dostępu do nowoczesnych i wysokiej jakości usług zdrowotnych, połączona z edukacją wspierającą kształtowanie nawyków korzystania ze świadczeń zdrowotnych w formie m.in. nieinwazyjnych badań prenatalnych, czy też szczepień ochronnych przeciw pneumokokom, unikania czynników ryzyka, nakłaniania do regularnych badań, promowania zdrowego stylu życia w ciąży i po porodzie oraz w wieku dziecięcym oraz utrzymywania dobrej kondycji fizycznej młodych matek i ich dzieci.
-
PROFILAKTYKA ZAKAŻEŃ PNEUMOKOKOWYCH – szczepienia przeciw pneumokokom (dzieci w wieku: do 2 lat) – która będzie oparta na wykonywaniu szczepień przeciw pneumokokom (SPP), poprzez szczepionkę skonfigurowaną typu: PCV 13, zapewniającą największe, bo 88% pokrycie serologiczne wśród grupy dzieci, które będą objęte SPP (wiek: 6 tydzień do 2 r. ż).
Szczepieniami przewiduje się objąć grupę 200. dzieci – 97 K i 103 M – w wieku do 2 lat (roczniki: 2015-2016 bez grupy ryzyka IChP), w przyjętym schemacie szczepień populacyjnych „2+1” (w tym podanie dziecku kolejnej dawki szczepionki, celem zapewnienia mu odpowiedniej ochrony) lub schemacie ‘1+1’ w programie dla dzieci znajdujących się pomiędzy 7-24 miesiącem ich życia, zgodnie z przyjętym programem szczepień w ramach NFZ.
Dostrzeżona konieczność realizacji programu SPP dla dzieci w wieku do 2 lat wynika zarówno z powstałej luki finansowania tych szczepień w ramach świadczeń NFZ dla roczników: 2015-2016 z w/w gr. wiekowej, połączonej z dużą powszechnością (nosicielstwem) bakterii pneumokokowych u dzieci w tym wieku, sięgającej wg różnych szacunków: 80-98%(!) populacji dzieci. Brak profilaktyki zakażeń pneumokokowych (szczepienia ochronne) może w konsekwencji prowadzić do wystąpienia inwazyjnej choroby pneumokokowej (IChP), która jest jedną z głównych przyczyn zachorowań i zgonów wśród noworodków i młodszych dzieci.
-
NIEINWAZYJNE BADANIA PRENATALNE DLA KOBIET (PONIŻEJ 35 ROKU ŻYCIA), pozwalające na wczesne wykrycie wad wrodzonych płodu i ich efektywne leczenie jeszcze przed narodzinami dziecka.
Badania prenatalne (BP), w ramach w/w formy wsparcia realizowane będą w dwóch formach
(działaniach):A) BADANIE USG genetyczne płodu (USG) – wykonane zgodnie ze standardami Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego. Badanie USG pozwala na wczesnym etapie życia płodowego wykryć ryzyko, związane z występowaniem u dziecka niektórych wad genetycznych tj. zespołu
Downa, Edwarda lub Turnera; a także wad wrodzonych m.in bezmózgowia, wad serca, rozszczepu wargi, wodogłowia czy karłowatości. Dzięki badaniu, możliwe jest dokładne zbadanie takich parametrów jak: pęcherzyka ciążowego i żółtkowego, grubości fałdu karkowego, kości nosowych, zarysu i wymiarów poszczególnych organów płodu oraz pracy jego serca, długości kości
udowych, czy też łożyska, pępowiny i płyn owodniowego.B) BADANIA BIOCHEMICZNE – tzw. test podwójny (PAPPA-A tj. osoczowe białko ciążowe oraz Beta-hCG – wolna gonadotropina kosmówkowa) – test ten służy do określenia ryzyka rozwoju trzech najczęściej występujących wad rozwojowych u dzieci, tj. zespołu Downa (trisomia chromosomu 21) , zespołu Edwardsa (trisomia chromosomu 18) oraz zespołu Patau (trisomia chromosomu 13).
Potrzeba realizacji BP wynika z korzyści, jakie wiążą się z ich wykonywaniem, celem postawienia prawidłowej i dokładnej diagnozy, a co z tym związane – również i skutecznego leczenia płodu w okresie życia wewnątrzmacicznego lub tuż po urodzeniu dziecka.
Badania prenatalnymi (BP) zostanie objętych 980 kobiet (przyszłych matek poniżej 35 r.ż.), zamieszkujących południowy region woj. opolskiego tj. powiaty: głubczycki, strzelecki, krapkowicki i kędzierzyńsko-kozielski)
-
MOBILNA OPIEKA OKOŁOPORODOWA NAD MATKĄ (do 20. tygodnia ciąży oraz po porodzie) – ta forma wsparcia i opieki nad matką do 20. tygodnia ciąży i/lub od 7. tygodniu po porodzie będzie realizowana w ramach w/w projektu poprzez dwa rodzaje działań:
A) MOBILNE SZKOŁY RODZENIA (MSR) – wsparciem planuje się objąć grupę 100. kobiet do 20. tygodnia ciąży, spodziewających się i/lub planujących dziecko. MSR realizowane w ramach
projektu prowadzone będzie w 20. grupach, składających się średnio z 5. uczestników projektu (kobiet). Do udziału w zajęciach dopuszczeni będą także partnerzy życiowi UP.Usługa MSR będzie się składała z cyklu spotkań (10. spotkań w cyklu dla każdej z uczestniczek projektu), trwających po ok. 90min/spotkanie. Spotkania te będą prowadzone przez wykwalifikowany personel medyczny z odpowiednim doświadczeniem (położne i specjaliści okołoporodowi z zakresu opieki nad kobietą w ciąży). W każdym z powiatów objętych projektem (strzelecki, k-kozielski, krapkowicki, głubczycki) utworzone zostanie min. 1 miejsce, gdzie będą się mogły odbywać usługi MSR.
Planowana tematyka zajęć w ramach MSR będzie obejmowała przykładowo następujące zagadnienia:
- CIĄŻĄ – zmiany zachodzące w organizmie kobiety w czasie ciąży, zasady prawidłowego odżywania;
- PORÓD – przebieg I, II i III okresu porodu i zwiastuny zbliżającego się porodu, czynna postawa rodzącej podczas porodu itp.;
- ZASADY OPIEKI POPORODOWEJ – stany emocjonalne w czasie ciąży, depresja poporodowa, przystosowanie się do nowej roli;
- KARMIENIE PIERSIĄ (KP) – zalety i zasady KP, praktyczne aspekty KP, problemy związane z KP i sposoby radzenia sobie z nimi, odżywianie się matki karmiącej;
- POWRÓT PŁODNOŚCI PO PORODZIE i współżycie seksualne;
- ĆWICZENIA I GIMNASTYKA OGÓLNIE USPRAWNIAJĄCA,
- PIELĘGNACJA NOWORODKA/NIEMOWLĘCIA –codzienna pielęgnacja skóry, kąpiel, przewijanie, ubieranie itp.
- PIERWSZA POMOC w stanach naglących u noworodka i niemowlęcia,
- PROBLEMY ZDROWOTNE w okresie noworodkowym;
- SZCZEPIENIA OBOWIĄZKOWE I ZALECANE.
B) MOBILNE PORADNIE LAKTACYJNE (MPL) – usługą tą planuje się objąć grupę 100.
kobiet (do 20. tyg ciąży i/lub 7+ tyg. po porodzie).Dla każdej z kobiet przewidziano 1. poradę, trwającą ok. 90min. Usługa MPL świadczona
będzie przez certyfikowanego doradcę ds. laktacji (zgodnie z rozporządzeniem Ministra Zdrowia), który pomoże młodym matkom zgłębić i nauczyć je praktycznego karmienia piersią, pomoże im w ich codziennych podejściu do obowiązków i problemów, z jakimi się zmagają w tym aspekcie,
dokona profilaktyki zdrowotnej oraz instruktażu poszczególnych czynności karmienia piersią, a także służył będzie inną niezbędną profesjonalną pomocą w tym obszarze.Tematy zajęć, porad i usług w ramach MPL i MSR będą dostosowywane w zależności od potrzeb zgłaszanych przez kobiety (Uczestniczki Projektu).
-
POGŁĘBIONA DIAGNOSTYKA ROZWOJU PSYCHOMOTORYCZNEGO DZIECKA DO LAT 2. – w ramach tej formy wsparcia specjaliści z dziedziny psychologii, pedagogii i pediatrii będą koncentrować się na rozpoznaniu nieprawidłowości, jakie zachodzą w rozwoju psychomotorycznym małego dziecka (diagnostyka).
Celem prowadzonej diagnostyki będzie ocena rzeczywistego stopnia rozwoju danego dziecka, które boryka się z pewnymi ułomnościami fizyczno-psychicznymi. Diagnostykę planuje się prowadzić na
podstawie monitoringu zachowań i reakcji dziecka, jakie objawia ono w trakcie konsultacji. Wynikiem usługi będzie postawienie wstępnej diagnozy co do etapu rozwoju dziecka i wskazanie zaleceń, jakie należałoby wykonać, aby poradzić sobie z danym problemem psychomotorycznym lub wskazanie innych działań, które pomogłyby dziecku na powrót na właściwą ścieżkę rozwoju. Osoba i/lub zespół odpowiedzialny za wykonanie usługi, przedstawi również rodzicom/opiekunom dziecka główne zalecenia co do dalszych kroków, jakie należy podjąć, celem próby wyeliminowania nieprawidłowości w rozwoju dziecka np. rehabilitacja oraz zaimplikowaniu postaw sprzyjających zdrowemu i prawidłowemu rozwojowi dziecka w kolejnych latach
jego życia.Usługą planuje się objąć 50. dzieci (25K i 25M). Dla każdego z dzieci założono 1. usługę diagnostyczną (konsultację) w oparciu o powszechnie uznane metody terapeutyczne, która pozwoli stwierdzić, czy dane dziecko wymaga poddania się usłudze rehabilitacji domowej (terapii
ruchowej), którą przewidziano jako dodatkowy element wsparcia (patrz pkt. 6.). -
NIWELOWANIE NIEPRAWIDŁOWOŚCI ROZWOJU DZIECKA DO LAT 2. (MOBILNY INSTRUKTAŻ REHABILITACJI DOMOWEJ) – usługą tą objętych zostanie 3. dzieci (1K i 2M), które wcześniej skorzystały z jednej z usług diagnostycznych i u których stwierdzono zasadność zastosowania rehabilitacji w warunkach domowych.
W ramach zadania planuje się przeprowadzić instruktaż szkoleniowy rodziców dziecka, tak aby pokazać im możliwości rehabilitacji dziecka w warunkach domowych. Założono przeprowadzenie jednego pełnego cyklu instruktaży (10 zabiegów dla dziecka), w trakcie których rodzice i/lub
opiekunowie dzieci będą poznawać praktyczne i teoretyczne możliwości rehabilitacji ich dziecka.Zabiegi będą przybierały różną postać np. form zabawowych, czynności pielęgnacyjnych, ćwiczeń rozluźniających i usprawniających, ćwiczeń narządu mowy itp. Specjaliści będą zwracać uwagę również na inne czynności dnia codziennego, jakie wiążą się z opieką nad dzieckiem i pokazywaniem mu świata oraz uczeniem samodzielnego życia.
-
SZKOLENIA DLA PERSONELU MEDYCZNEGO (OPIEKA OKOŁOPORODOWA) – szkolenia te, wedle koncepcji planowanej formy wsparcia, będą realizowane w postaci szkoleń grupowych (SG) oraz zajęć praktycznych w grupach (ZPG).
Szkolenia grupowe poruszały będą głównie teoretyczną tematykę zagadnień związanych ze sprawowaniem i/lub świadczeniem usług opieki okołoporodowej i medycznej dla kobiet, będących w okresie ciąży, porodu i połogu, w tym młodych, nastoletnich matek. Zaplanowano utworzenie dwóch grup szkoleniowych, w których uczestniczyć będzie 20. osób. Szkolenia grupowe organizowane będą w grupach 10 osobowych.
Proponowana tematyka SG będzie poruszała następujące zagadnienia:
A) Zmiany zachodzące w organizmie kobiety w czasie ciąży,
B) Przebieg ciąży –objawy porody, schematy zachowań, pozycje porodowe,
C) Pierwsza pomoc położnej środowiskowej (opieka po porodzie i karmienie piersią),
D) Metody i techniki czynności pielęgnacyjno-opiekuńczych nad matką po porodzie,
E) Zasady opieki poporodowej – stany emocjonalne w czasie ciąży, depresja poporodowa,
F) Zapobieganie zakażeniom i szczepienia,
G) Możliwości i systemy wsparcia, dostępnych dofinansowań oraz świadczeń NFZ dla opieki domowej dla matki w ciąży i po porodzie.Proponowana tematyka SG daje możliwość ich zmiany, w zależności od zdiagnozowanych potrzeb i oczekiwań, jakie zostaną zaobserwowane i zdiagnozowane na etapie rekrutacji uczestników do projektu. Każdy z uczestników szkoleń skorzysta z 20h szkoleń grupowych, w których brać
będzie cała 10. osobowa grupa szkoleniowa. W razie potrzeby, mogą zostać (w ramach zajęć
praktycznych w grupach) zorganizowane dla UP spotkania z wykładowcami i prelegentami, którzy będą mogli się wypowiedzieć n/t tego, które z zaproponowanych tematów dot. opieki okołoporodowej są w ich opinii najbardziej warte poruszenia i szczegółowego omówienia.Zajęcia praktyczne (ZPG), organizowane w grupach w trakcie szkoleń grupowych dla UP,
będą koncentrowały się na przekazywaniu praktycznej i specyficznej wiedzy w zakresie przygotowania matki do porodu, zachowań w trakcie porodu oraz postępowania poporodowego z własnym ciałem, dzieckiem i otoczeniem oraz ćwiczeniu umiejętności interpersonalnych.Szkolenia grupowe oraz zajęcia praktyczne będą prowadzone przez osoby dysponujące odpowiednią wiedzą z zakresu opieki okołoporodowej nad matką i dzieckiem (kierunki medyczne, położne, pielęgniarki, certyfikowani doradcy).
Zadania w ramach Projektu:
1. Rekrutacja oraz działania informacyjno-promocyjne.
2. Profilaktyka zakażeń pneumokokowych – szczepienia przeciw pneumokokom (dzieci w wieku: do 2 lat).
3. Nieinwazyjne badania prenatalne dla kobiet poniżej 35 roku życia (Etap: I.)
4. Nieinwazyjne badania prenatalne dla kobiet poniżej 35 roku życia (Etap: II.)
5. Mobilna opieka okołoporodowa nad matką (do 20. tygodnia ciąży oraz po porodzie).
6. Niwelowanie nieprawidłowości rozwoju dziecka do lat 2. wraz z pogłębioną diagnostyką rozwoju psychomotorycznego dziecka.
7. Szkolenia dla personelu medycznego – opieka okołoporodowa.
8. Personel Projektu.
Planowane efekty:
– liczba osób, które zostaną objęte usługami zdrowotnymi w programie: ogółem 1535-osób, w tym: 1432-Kobiet i 103-Mężczyzn;
– liczba kobiet do 35 roku życia, które zostaną objęte usługami zdrowotnymi w programie dotyczącym opieki nad matką i dzieckiem: ogółem 1335-osób, w tym: 1335-Kobiet i 0-Mężczyzn;
– liczba dzieci, które zostaną objęte usługami zdrowotnymi w programie dotyczącym opieki nad matką i dzieckiem: ogółem 200-osób, w tym: 97-Kobiet i 103-Mężczyzn;
– liczba osób (personelu służb świadczących usługi zdrowotne), które zostaną objęte wsparciem w programie: ogółem 20-osób, w tym 18-Kobiet i 2-Mężczyzn;
– liczba podmiotów leczniczych objętych wsparciem w programie świadczących usługi zdrowotne: ogółem-2.
– Liczba podmiotów leczniczych objętych wsparciem w programie świadczących usługi zdrowotne z zakresu Ambulatoryjnej Opieki Specjalistycznej (AOS): ogółem-1.